Uroczystość zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Stanisława Rosponda w Żyrowej była szczególna i dlatego w jej organizację zaangażowanych było wiele osób.

Na duchowo tradycyjnie zaczęło się w kościele pw. Świętego Mikołaja mszą świętą, następnie uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się na plac sportowo-rekreacyjny przy szkole gdzie odbyła się uroczystość zakończenia i podsumowania roku szkolnego 2018/2019.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania Hymnu Polskiego.

  • IMG_2843 (Custom)
  • IMG_2847 (Custom)
  • IMG_2883 (Custom)
  • IMG_2887 (Custom)
  • IMG_2891 (Custom)

Jednym z pierwszych punktów programu było wręcznie statuetki tzw. "Przyjaciela szkoły", którą otrzymali Pan Jarosław Waligóra, Krzysztof Chałat i Zbigniew Chałat, następnie wręczenie stypendiów, świadectw z wyróżnieniem, listów gratulacyjnych, wręczenie nagród "MISTRZA" w kategoriach: nauka, sport, wolontariat i ta bardzo oczekiwana co roku nagroda tzw. "ODKRYCIE ROKU" nagrodzona została uczennica klasy czwartej Aleksandra Poparda.

Kolejnym równie ważnym punktem programu było rozstrzygnięcie IV edycji konkursu TOP & ACTIV SPORT w Ludowym Uczniowskim Klubie Sportowym "Rospondek" działającym przy PSP Żyrowa. Dzieci, młodzież i dorośli zbierają punkty za udział w zawodach sportowych oraz za aktywne uczestnictwo w stałych zajęciach i sekcjach klubowych takich jak: sekcja kolarska, tenis stołowy, nauka tańca w zespole "Spod Buczyny" oraz zajęciach z aerobiku.

Finał konkursu odbywa się zawsze podczas uroczystego apelu kończącego rok szkolny i tak był również w tym roku gdzie finaliści poszczególnych kategorii zostali wywołani na środek sceny i otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd klubu.

Odpowiedzialną za zliczanie i rozpisanie konkursowych wyników jest Anna Orian, która wspólnie z Januszem Sojką wice Prezesem klubu sportowego przygotowali nagrody. Podczas wręczania nagród Piotr Orian w skrócie przedstawił statystyczne wyliczenia LUKS "Rospondek" m.in. wejść do piwnic było 1500 od czerwca 2018 roku do końca maja 2019 roku, mamy ponad 200 osób zarejestrowanych, od roku 2016 pozyskaliśmy ponad 80 000 zł dofinansowanie m.in. z miasta Zdzieszowice, Powiatu Krapkowickiego, ArcelorMittal Poland, Fio oraz z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Po podsumowaniu niemal czteroletniej działalności klubu sportowego przyszedł czas na pożegnania.

Tego roku nasza społeczność żegnała uczniów klasy ósmej, którzy rozpoczęli swoją edukację w roku szkolnym 2011/2012 w składzie szesnastoosobowym pod czujnym okiem Pani Judyty Grzyb za Dyrektorki szkoły Pani Zofii Piwowar. Dzisiaj kończą w czternastkę z wychowawczynią Panią Danutą Borowicz za Dyrektora szkoły Pana Piotra Garbacza. którego również tego dnia żegnaliśmy w sposób szczególny, ponieważ za jego kadencji m.in powstał przy szkole klub sportowy.

Z nieba lał się żar prawie "tropików" a dzieci, rodzice, nauczyciele i goście zaproszeni mogli w godziwych warunkach pod dużym namiotem typu "gwiazda" spędzić ten bardzo ważny moment podsumowania roku szkolnego. Całość uroczystości sprawnie poprowadził Piotr Garbacz dyrektor szkoły z Panią Katarzyną Jajugą. Były gratulacje i miłe słowa a na zakończenie kto chciał mógł skorzystać z zaproszenia Pana Dyrektora na słodki poczęstunek w formie dużego tortu z napisem oraz luźną biesiadę przy muzyce. Oprawę muzyczną poprowadził Rafał Orian.